Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye’de

Goethe-Institut’un German Films işbirliği ve Ernst Reuter İnisiyatifi (ERI) katkılarıyla düzenlediği Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye’de bir kez daha son bir yıl içerisinde festivallerde dikkat çeken ve ödüller kazanan başarılı Alman yapımlarını sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleşecek gösterimlerde yedi film izleyiciyle buluşacak.

Şubat ayında gerçekleşen Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen filmler de Kino 2024 seçkisinde yer alıyor. En İyi Belgesel dalında Teddy Ödülü kazanan Teaches of Peaches bunlardan biri. Philipp Fussenegger ve Judy Landkammer’in birlikte yönettikleri film, electroclash akımının öncü isimlerinden Peaches’ın ilk albümüyle aynı adı taşıyor.

Berlinale’den bir diğer yepyeni filmse, festivalin Forum bölümünün büyük ödülü Caligari-Preis’i kazanan Shahid. Narges Kalhor’un yönettiği Shaid, kurmaca ve belgeselin iç içe geçtiği özgün bir anlatıma sahip. 2009 yılında Almanya’ya iltica başvurusu yapan İranlı muhalif sinemacı Kalhor, 15 yıldır başka bir ülkede üretiyor. Yeni filmi de hem geride bıraktığı ve kurtulmaya çalıştığı köklerinin hem de yeni vatanında sürekli karşı karşıya kaldığı katı bürokrasinin yaratma sürecini nasıl etkilediği üzerine bir taşlama.

Thomas Arslan’ın yeni filmi Verbrannte Erde’nin Türkiye’deki ilk gösterimi de Kino 2024 çerçevesinde gerçekleşecek. Her türlü süsten uzak, polisiye türünün en temel unsurlarına odaklanan bu minimal film, olayların beklendiği gibi gitmediği bir soygunu konu alıyor. Yönetmenin 2010 yapımı filmi Gölgede’nin (Im Schatten) devamı diyebileceğimiz Verbrannte Erde, sadece biçimsel anlamda bir sürekliliğe işaret etmiyor. Her iki filmin de başrolündeki Mišel Matičević, bir kez daha Trojan karakterini canlandırıyor.

Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçı programının bursiyerlerinden Aslı Özarslan’ın yönettiği Dirsek (Ellbogen) de yine bu yıl Berlin Film Festivali’nde Generation bölümünde prömiyer yaptı. Fatma Aydemir’in aynı adlı ödüllü ilk romanından sinemaya uyarlanan film, 18. yaş gününü kutlarken beklenmedik şekilde ölümcül bir kazaya bulaşan Hazal’ın Almanya’dan Türkiye’ye kaçmasını konu alıyor.

Goethe-Institut, Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye’de programının 2 – 5 Mayıs tarihleri arasındaki İstanbul gösterimlerini Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle gerçekleştirecek.

facebook
Twitter