André Antoine’ın Filmleri Sinematek/Sinema Evi’nde!

FIAF’a kabul edilerek uluslararası sinematekler ağına katılan Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, gösterim ve etkinliklerine yeni yılda da son hız devam ediyor. 30 Ocak-07 Nisan 2024 tarihleri arasında izlenebilecek yeni programında Chantal Akerman’a odaklanan ve Marcello Mastroianni’nin 100. Yaşını bir seçkiyle kutlayan Sinematek’in düzenli programı Sessiz Perşembe’nin konuğu ise André Antoine.

Filmlerindeki belgesel doku pazarlar, sokak kutlamaları, folklorik ayrıntılar ve yerel figüranlar gibi gerçek detaylardan kaynaklanan Antoine’ın üç filmi en iyi kopyaları ve canlı müzik eşliğinde sinemaseverlerle buluşuyor.

Suçlu (Le Coupable, 1917), geriye dönüşlere (flashback) dayanan güçlü dramaturijisi ile izleyiciyi Paris’te sokak sokak gezdirerek bu büyük şehirde farklı kişilerin aynı mekânları nasıl deneyimlediğini gözlemler. Toprak (La Terre, 1921) ise Émile Zola’nın 1887’de yayımlanan eserinin olabildiğince sadık bir uyarlamasıdır. Zola hayranı Antoine, kırsal hayatın şiddetli ve acımasız doğasını kendine özgü gerçekçi üslubuyla anlatıyor. Kırlangıç ve Baştankara (L’Hirondelle et la Mésange) ise çekimleri 1920’de tamamlanmasına rağmen 1924’teki bir iki gösterim dışında on yıllarca rafta kalmış bir film. Ta ki 1980’lerin ortasında arşivlerde bulunana dek…

facebook
Twitter